Jak poznám kvalitní péřové oblečení?

Při výběru péřového oblečení je potřeba sledovat následující parametry:

Plnivost - Plnivost peří způsobuje, že stlačené a namáhané peří po uvolnění tlaku opět získává svůj původní objem a tvar. Nejlepší plnivost peří se pohybuje cca mezi 600 až 800 cuiny.

Procentuální obsah prachového peří - V péřovém oblečení je nakombinováno prachové peří a malá pírka. Jejich poměr je znázorněn čísly (85/15, 90/10, 96/4), přičemž první z nich vždy označuje procento prachového peří. Kvalitní péřovky by měly obsahovat minimálně 80% prachového peří.

Stáří peří - Peří je sice zcela recyklovatelný přírodní produkt, což je jeho výhoda ve vztahu k ekologii, na druhou stranu opětovně zpracované peří je vysušené a mnohonásobně rozlámané. Jeho životnost je tudíž výrazně nižší, výrobky postrádají vzdušnost a ztrácí schopnost získat po stlačení původní tvar a objem. Použité a opět zpracované peří se nazývá Couchée.

Proč i děti potřebují kvalitní oblečení?

Při pobytu na horách a na sjezdovce jsou právě děti často „ve sněhu". Padají, koulují se, kloužou se, potřebují a chtějí se hýbat. Právě jejich oblečení je tak vystaveno extrémní zátěži a děti potřebují mít jistotu, že nebudou po chvíli mokré, promrzlé, nebo se jim samovolně rozepne zip či nemohou ohnout nohu v koleně, když potřebují udělat dřep. Proto KJUS k navrhování a výrobě dětského oblečení přistupuje stejně nekompromisně, jako k dospělým modelům. Stejné materiály, technologie i zpracování. U dětských modelů dbá KJUS navíc na to, aby bylo dítě v maximální možné míře samostatné - využívá například speciální systémy zipů pro snadné zapínání.

Co je to technologie PCM a proč je dobré mít takto vybavenou bundu?

Schoeller®PCM™ je podšívka, která snadno vyrovnává rozdílné vnitřní a vnější teploty. Během sportovních aktivit ukládá teplo a při odpočinku ho zase vydává zpět. Phase Change Material (PCM™) s mikroskopicky drobnými kuličkami vosku se chová jako inteligentní zásobárna tepla.

Její praktičnost lze popsat na následujícím příkladu. Při intenzivním pohybu na sjezdovce se kuličky vosku roztaví a teplo si uloží. V momentě, kdy člověk sedne na lanovku a začíná hrozit prochladnutí, vosk ztvrdne a začne teplo vydávat. Hřeje tudíž v místech, kde je to nejvíce potřeba.

Proč spojovat bundu a kalhoty pomocí Fixation – loops?

Bylo období, kdy byly v módě kombinézy. Z jednoho úhlu pohledu velmi praktická záležitost – sníh neměl šanci dostat se pod oděv, tudíž nehrozilo nebezpečí prochladnutí a promoknutí spodních vrstev. Z jiného pohledu znamenalo pevné spojení bundy a nohavic spíše nevýhodu a často člověku znepříjemňovalo život. Fixation-loops tento problém skvěle řeší. V případě potřeby propojíte bundu s kalhotami a můžete si užívat jízdu i v nejhlubším prašanu. Jindy stačí oka rozepnout a opět máte bundu a kalhoty samostatně.

Proč a jak vrstvit?

Každá vrstva oblečení splňuje jinou funkci, ale cílem všech je, aby byl člověk v suchu a teple. Není nutné být nabalený. V zásadě si člověk vystačí se třemi vrstvami. Spodní vrstva má především za úkol odvádět vlhkost od těla, aby pot člověka nestudil. Druhá střední vrstva by měla pohlcovat vlhkost, která projde první vrstvou, a zároveň udržet člověka v teple. U svrchní vrstvy jsou nejdůležitější její prodyšnost, která zabraňuje srážení vodních par pod bundou, a nepromokavost. Vrstvení je důležité právě proto, aby nedošlo k porušení tohoto spojitého řetězce a člověk zůstal v suchu a teple.

Proč je důležitý nejenom vodní sloupec, ale i prodyšnost?

Hodnoty vodního sloupce nám ukazují nepromokavost daného membránového oblečení, tz. kolik vody je daný materiál schopen udržet, než ji začne propouštět. U kvalitního outdoorového oblečení by se měly hodnoty vodního sloupce pohybovat od 15 000 mm výš, přičemž 20 000 mm zajistí 100% nepromokavost oděvu.

Ovšem abyste se v oděvu cítili pohodlně, vaše tělo se nepřehřívalo a byli jste doopravdy v suchu, sledujte při výběru oblečení i hodnotu prodyšnosti. Tento parametr vyjadřuje schopnost propouštět vodní páry produkované lidským tělem. Při průměrné fyzické aktivitě je dostačující prodyšnost v hodnotě okolo 10 000 g/m2 za 24 h, v případě intenzivní zátěže je potřeba vybírat oblečení s prodyšností 20 000 g/m2 za 24 h a výš.

Co je to hybridní izolace?

KJUS chytře využil vlastnosti obou výše zmíněných materiálů v konceptu tzv. hybridní izolace. Ten spočívá v rozvrstvení materiálů tak, aby co nejvíce pokrývaly potřeby sportovce. V přední části a na zádech je použito peří, které tyto partie udržuje v teple. Naopak v místech, ve kterých při aktivnějším pohybu dochází ke zvýšenému pocení, používá KJUS prodyšný Primaloft, který skvěle odvádí vlhkost od těla.

Jak může slabá bunda hřát? Co je to PrimaLoft a je lepší, než peří?

Slabé, ale teplé bundy je dosaženo použitím materiálu PrimaLoft. Je to syntetický materiál, který má velmi podobné vlastnosti jako peří. Je měkký, lehký, neobjemný, hřejivý a snadno stlačitelný. Na rozdíl od peří je navíc prodyšný, voděodolný, neprofoukne a rychleji schne.

Přesto všechno nelze říct, jestli je lepší peří, nebo PrimaLoft. Nesmí se zapomínat, že peří je stále jednoznačně nejlepší izolant. U těchto dvou materiálů tedy velmi záleží na situaci a prováděné aktivitě.

Jak zajistit, aby v rukavicích bylo teplo, ale nepotily se ruce?

Stejně jako u oblečení je i u rukavic důležité zkombinovat vrstvy tak, aby byla zajištěna prodyšnost a zároveň ochrana proti vodě a dobrá tepelná izolace. Rukavice KJUS kombinují různé vložky, podšívky a izolační materiály tak, aby byly ruce stále v teple a suchu. Prodyšnost a nepromokavost zajišťuje především membrána K_Dry, ale také Primaloft, který funguje zároveň jako perfektní izolační vrstva. Podšívka Bemberg skvěle pohlcuje vlhkost.

Kjus SKI

Kjus FRX

Kjus Active Lifestyle